Zobowiązania podatkowe

Zarobek na loterii, u bukmachera, na giełdzie a PIT

Wygrana na loterii często jest kojarzona z rozliczaniem się z PIT. Wiele osób obawia się tego, że w momencie zarobienia dużych pieniędzy na loterii bądź na zakładach bukmacherskich, będzie trzeba wszystko zgłaszać w Urzędzie Skarbowym. Czy rzeczywiście mamy taki obowiązek?

Gra u bukmachera

Zakłady bukmacherskie są w naszym kraju coraz popularniejsze. Coraz więcej osób wygrywa mniejsze bądź większe sumy. Rozliczenie PIT nie jest w takiej sytuacji konieczne, o ile nie zarobiliśmy w ciągu roku dodatkowych pieniędzy w inny sposób.

Podobnie ma się rzecz w przypadku gry w kasynie i wygranej pieniężnej. Taka wygrana również nie musi być zgłoszona w rocznym zeznaniu PIT, ponieważ wcześniej zapłacono już od niej podatek. Każda wygrana w Polsce jest opodatkowana. Nie musimy jej już później nigdzie zgłaszać, ponieważ Urząd Skarbowy doskonale o niej wie.

Wzbogacenie się na giełdzie papierów wartościowych

Jeśli chodzi o różnego rodzaju akcje, papiery wartościowe, to zarobione w ten sposób pieniądze musimy rozliczyć w PIT. Na szczęście większość domów maklerskich wysyła co roku PIT do swoich klientów, którzy posiadają w danym domu rachunek maklerski. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre domy maklerskie nie przesyłają rozliczenia PIT, bądź robią to tylko w formie elektronicznej, a taki dokument może przez przypadek trafić do spamu, a nawet zostać skasowany. Z tego też powodu w razie nieotrzymania dokumentu PIT powinniśmy sami rozliczyć się z zarobionych w ciągu roku pieniędzy.

Rozliczenia nie są takie trudne, jak się wydaje!

Wielu osobom wydaje się, że rozliczenie PIT to bardzo skomplikowane zadanie. Prawda jest jednak taka, że w dosyć prosty sposób możemy sobie rozliczenie roczne ułatwić. Wystarczy, że skorzystamy ze specjalnego programu do rozliczeń, który jest przygotowywany przez Ministerstwo Finansów.

Jeśli nie mamy większych trudności w obsłudze komputera, to powinniśmy sobie poradzić z takim programem. Dzięki niemu w ciągu kilku minut uzupełnimy nasze zeznanie podatkowe i będziemy mogli przesłać je do Urzędu Skarbowego. Każda rubryka w zeznaniu podatkowym jest dobrze opisana, z tego też powodu nie powinniśmy mieć większych problemów z jego wypełnieniem. Pamiętajmy tylko o tym, że dochody uzyskane z akcji giełdowych powinniśmy również ująć w naszym rocznym rozliczeniu. Gra na giełdzie to nie to samo co zakłady bukmacherskie czy gra w kasynie. Niestety bardzo dużo osób o tym zapomina i myli jedne z drugimi. Z tego powodu można mieć kłopoty z Urzędem Skarbowym, gdy dowie się o naszych nie wykazanych w PIT dochodach!

Jeśli nie wiesz, jak właściwie samodzielnie rozliczyć PIT – przeczytaj ten pomocny artykuł: https://kapitalni.org/pl/artykuly/jak-samodzielnie-rozliczyc-i-wypelnic-pit,73,290

Back To Top